Prezident jizzaxlik yoshlar bilan uchrashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahrida barpo etilgan Kibersport arenasida yoshlar bilan uchrashdi. Davlatimiz rahbarining 2022-yil 16-noyabrdagi qaroriga muvofiq, kibersport turlari ommalashtirilmoqda. Jumladan, Jizzax shahrida sobiq tennis korti binosi o‘rnida kibersport arenasi tashkil etildi. 1 ming 200 tomoshabinga mo‘ljallangan asosiy zal zamonaviy holatga keltirildi. Shuningdek, bu yerda 12 ta o‘quv va mashg‘ulot xonalari, majlislar zali, 35…
Yangi agrologistika markazining eksport rejalari ulkan
Prezident Shavkat Mirziyoyev “BMB Holding” kompaniyasining Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanidagi agrologistika majmuasini borib ko‘rdi. Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi eksportining salohiyati yuqori. Bunda mahsulotlarni yig‘ish, saqlash, qayta ishlash va sotishning barcha bosqichlarini qamrab olgan agrologistika markazlari juda muhim. “BMB Holding” kompaniyasining o‘tgan yil dekabrda ishga tushgan majmuasi ham shulardan biri. Bu loyihaning umumiy qiymati 57 million…
Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori Xalqimiz uchun asrlar davomida ezgulik, mehr-oqibat, xayru saxovat, ma’naviy poklanish ayyomi bo‘lib kelayotgan muborak Ramazon oyini bu yil yurtimiz mo‘min-musulmonlari o‘zgacha shukuh va hamjihatlik bilan o‘tkazdilar. Ayniqsa, rahmat va mag‘firat nurlari yog‘iladigan ushbu saodatli kunlarda kam ta’minlangan va ehtiyojmand oilalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga moddiy va ma’naviy yordamlar ko‘rsatilayotgani, barcha hududlarimizda keng…
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmoniga sharh
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Muborak Ramazon hayitini nishonlash arafasida xalqimizga xos ezgulik, bag‘rikenglik, insonparvarlik, mehr-oqibat va kechirimli bo‘lish kabi olijanob fazilatlarning yorqin ifodasi sifatida “Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi. Farmonga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 109-moddasi 23-bandiga asosan jazo…
Sanoat va energetika majmualari qurilishi boshlandi
O‘zbekiston Prezidentining Jizzax viloyatiga tashrifi chog‘ida sanoat va energetika loyihalarining boshlanishiga bag‘ishlangan marosim bo‘ldi. Davlatimiz rahbari so‘zining boshida barchani yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti bilan tabriklab, xalqimiz manfaati yo‘lidagi harakatlarga xayr-baraka tiladi. Ma’lumki, sanoat rivoji barqaror energetikaga bog‘liq. Shu bois bu ikki soha mutanosib rivojlantirilmoqda. Birgina 2023-yilda mamlakatimizda 4 ming 600 ta sanoat korxonalari ishga tushirildi.…
Jizzaxda 6 milliard 100 million dollarlik loyihalar rejalashtirilgan
Oxirgi besh yilda Jizzax viloyatiga 4 milliard dollardan ortiq investitsiyalar kirib kelgan. 50 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilib, 861 million dollarlik eksport qilingan. Bu yil viloyatda 2 milliard dollarlik 400 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Ularda 11 mingta yangi ish o‘rni ochiladi. Davlatimiz rahbariga bu sohadagi rejalar taqdimot qilindi. Xorijiy investor va mahalliy tadbirkorlar 6…
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizlik markazi tomonidan tadbirkorlarning taklif va e’tirozlaridan kelib chiqib dori…
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizlik markazi tomonidan tadbirkorlarning taklif va e’tirozlaridan kelib chiqib dori vositalariga nisbatan belgilangan cheklangan narxlari (QQS ko‘rsatgan holda yoki QQSsiz) to‘g‘risidagi ma’lumotlar e’lon qilindi. Manba (https://t.me/uzpharmcontrol/1642?single) Ushbu e’lon qilingan dori vositalariga nisbatan belgilangan cheklangan narxlariga QQS qo‘llagan holda savdolarni amalga oshirilishi mumkinligi ma’lum qilingan. Tadbirkorlik subyektlarining taklif…
“ADM Jizzakh” zavodida yiliga 100 ming dona yengil avtomobil ishlab chiqariladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev “ADM Jizzakh” avtomobil zavodi faoliyati bilan tanishdi. Oldinlari Jizzax viloyati sanoat ko‘rsatkichlari eng past bo‘lgan hududlardan biri edi. Bugungi kunda har bir tumanga sanoat kirib bordi. Viloyat sanoatini rivojlantirishda “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi katta o‘rin tutmoqda. U mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha respublikada uchinchi, eksport hajmi bo‘yicha esa oltinchi o‘rinda turadi. Keyingi yillarda…
Shavkat Mirziyoyev tomorqadagi omilkorlikni ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sharof Rashidov tumanidagi Tuyoqli mahallasida bo‘lib, aholi turmush sharoiti va daromadlari bilan qiziqdi. Mahallalardagi imkoniyatlarni ishga solib, aholi bandligini ta’minlash bugun davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Bunda eng qulay va hammabop imkoniyatlardan biri tomorqadan foydalanishdir. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 5-martdagi “Aholi xonadonlarida sanoat usulida mahsulot ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash hamda tomorqa va dehqon…
2024-yil 1-choragi davomida monopoliyaga qarshi komplayensni joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar infografika ko’rinishida

Президент встретился с джизакской молодежью
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с молодежью в Киберспортивной арене, открывшейся в городе Джизаке. Согласно постановлению главы государства от 16 ноября 2022 года осуществляется популяризация киберспорта. В частности, в городе Джизаке на месте бывшего теннисного корта была создана киберспортивная арена. Современно оснащен главный зал, рассчитанный на 1,2 тысячи зрителей. Кроме того, здесь имеются 12 учебных…
Новый агрологистический центр ставит перед собой большие цели
Президент Шавкат Мирзиёев посетил агрологистический комплекс компании «BMB Holding» в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области. Наша страна обладает высоким потенциалом в области экспорта сельскохозяйственной продукции. Здесь важную роль играют агрологистические центры, охватывающие все этапы сбора, хранения, переработки и продажи урожая. В их числе комплекс компании «BMB Holding», запущенный в декабре прошлого года. Общая стоимость проекта превышает…
О праздновании священного Рамазан хайита
Постановление Президента Республики Узбекистан Священный месяц Рамазан, на протяжении веков являющийся для нашего народа воплощением добра, милосердия, великодушия и духовного очищения, в нынешнем году мусульмане страны провели торжественно и сплоченно. В эти счастливые дни, озаренные светом благодарения и милости, малообеспеченным и нуждающимся семьям, лицам с инвалидностью оказывается материальная и моральная помощь, во всех регионах с…
Комментарий к Указу «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления»
В преддверии празднования священного Рамазан хайита в качестве яркого проявления таких благородных качеств нашего народа, как доброта, великодушие, гуманизм и милосердие, Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым подписан Указ «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления». Указом в соответствии с пунктом 23 статьи 109 Конституции Республики…
Дан старт строительству новых объектов промышленности и энергетики
В рамках поездки в Джизакскую область Президент Узбекистана принял участие в церемонии, посвященной запуску новых проектов в промышленности и энергетике. В начале своего выступления глава государства поздравил всех с приближающимся праздником Рамазан-хайит и пожелал успехов новым начинаниям во имя благополучия нашего народа. Как известно, развитие промышленности зависит от устойчивости энергетики. Поэтому эти две отрасли развиваются…
В Джизаке запланированы проекты на сумму 6,1 миллиарда долларов
За последние пять лет в Джизакскую область были привлечены инвестиции на сумму свыше 4 миллиардов долларов. Объем промышленного производства составил 50 триллионов сумов, осуществлен экспорт на 861 миллион долларов. В этом году в области реализуются 400 проектов на сумму 2 миллиарда долларов. В результате будут созданы 11 тысяч новых рабочих мест. Главе государства представлены новые…
Завод «ADM Jizzakh» будет ежегодно производить 100 тысяч легковых автомобилей
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью автомобильного завода «ADM Jizzakh». Джизакская область была одним из регионов с самыми низкими промышленными показателями. Сегодня промышленность проникла в каждый район региона. Значительную роль в индустриальном развитии области играет свободная экономическая зона «Джизак», занимающая третье место в республике по объему производства и шестое – по объему экспорта. За последние…
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с эффективным использованием приусадебных участков
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Туёкли в Шараф-Рашидовском районе, где ознакомился с условиями жизни населения. Применение потенциала махаллей для повышения занятости населения сегодня является частью государственной политики. Приусадебные участки выступают здесь как один из наиболее эффективных и доступных ресурсов. Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года «О мерах по поддержке производства продукции…
В Шараф-Рашидовском районе возводится массив «Янги Узбекистон»
Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящийся жилой массив «Янги Узбекистон» в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области. Ранее в области не проводились столь масштабные строительные работы. За последние годы были запущены десятки заводов, возникли новые промышленные отрасли. Соответственно, развивается и социальная инфраструктура. На месте строящегося массива прежде была пустая местность. Сейчас на площади в 140 гектаров идет активное…
Фаришское предприятие превратилось в кластер
Президент Шавкат Мирзиёев 8 апреля прибыл в Джизакскую область. Первым пунктом программы поездки стал кластер «Basalt Uzbekistan» в Фаришском районе. Фариш является крупнейшим районом области. Однако эффективность использования земель была достаточно низкой. В основном разводили скот на холмах и пастбищах, промышленных предприятий не было. Семь лет назад в Фариш пришла промышленность – началась добыча базальтового…