O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 6-iyuldagi PF-108-sonli “Ma’muriy islohotlar doirasida raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Farmoni qabul qilindi.
Farmonda quyidagilar nazarda tutilmoqda: ekskluziv huquqlar berilgan xo‘jalik yurituvchi subyektlarning reyestri (ro‘yxati) joriy etiladi; Raqobat qo‘mitasi tomonidan tarmoqdagi tadbirkorlar va xorijiy investorlar bilan uchrashuv o‘tkazish, raqobatga to‘siq bo‘layotgan omillarni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va ularni amalga oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi; Tabiiy monopoliya, jumladan, elektr energiya, tabiiy gaz, temir yo‘llari, fuqaro aviatsiyasi, aeroport xizmatlari,…

Принят Указ Президента Республики Узбекистан № УП-108 от 6 июля 2023 года «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере развития конкуренции и защиты прав потребителей в рамках административной реформы».
Указом установлено следующее: будет введен реестр (перечень) хозяйствующих субъектов, имеющих эксклюзивные права; Комитетом по конкуренции будет создана система по проведению встреч с бизнесменами и иностранными инвесторами в сфере деятельности, разработки и реализации предложений по устранению факторов, препятствующих конкуренции; Постепенно будет внедряться институт независимых регуляторов рынка в сферах естественной монополии, включая электроэнергию, природный газ, железные дороги,…