🟠chiqindilarni o‘z vaqtida va sifatli olib chiqib ketishni ta’minlash,
🟠asossiz qarzdorliklar hisoblanishining oldini olish,
🟠asossiz qarzdorlik sabab elektr energiyasi to‘lovlariga kiritilgan cheklovlarni qayta ko‘rib chiqish
✍️ choralarini ko‘rish yuzasidan Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligiga so‘rov yuborildi.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlari belgilangan muddat va davriylikda amalga oshirilishi shart. Shuningdek, xizmat ko‘rsatilmagan yoki sifatsiz ko‘rsatilgan hollarda iste’molchi tegishli davr uchun to‘lovdan ozod etilishi belgilangan.
Eslatma
🟠Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 6-fevraldagi 95-son qarori bilan tasdiqlangan qoidalarga ko‘ra, qattiq maishiy chiqindilar belgilangan minimal davriylik asosida olib chiqilishi shart (16-band), xizmat sifatsiz ko‘rsatilganda yoki umuman ko‘rsatilmagan taqdirda iste’molchi to‘lovdan ozod qilinadi (33-band).
🟠“Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonun:
🟠4-modda — iste’molchi to‘liq va ishonchli ma’lumot olish hamda sifatli xizmat talab qilish huquqiga ega;
🟠19-modda — xizmatlar shartnoma va qoidalarda belgilangan muddat va sifatda ko‘rsatilishi shart;
🟠21-modda — ko‘rsatilmagan xizmat uchun haq olish taqiqlanadi.
🟠Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 16-oktyabrdagi 648-son qaroriga muvofiq, chiqindilarni boshqarish sohasida qarzdorlik hisobini yuritish va tahlil qilish hamda uni bartaraf etish choralarini ko‘rish tegishli agentlik vazifalaridan hisoblanadi.
🟠“Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunning 9-moddasiga muvofiq, xizmat ko‘rsatuvchi subyektlar shartnoma majburiyatlarini bajarishi va iste’molchilar huquqlariga rioya qilishi shart.
Qo‘mita fuqarolarni xizmat sifati bilan bog‘liq holatlarda murojaat qilishga chaqiradi va bu yo‘nalishdagi ishlar izchil davom ettirilishini ma’lum qiladi.