Monopoliyaga qarshi kurashish qoʻmitasi huzuridagi Isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish Agentligi metropoliten xizmatlari xususidagi holatlarni nazoratga olmoqda
Soʻngi vaqtlarda Toshkent shahar yoʻlovchilari metropoliten xizmatlaridagi qator muammolar guvohiga aylanishmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent metropoliteni bilan bogʻliq kamchiliklar haqida koʻp marotaba yozib kelishmoqda. Jumladan, 18-mart kuni “Olmazor” (Chilonzor yoʻli) va “Bekat-1” (Sergeli yoʻli) orasidagi tunnelda ikki poyezd toʻqnashuvi. 9-aprel kuni ijtimoiy tarmoqlarda poyezdning ochiq eshiklar bilan harakati tushirilgan video tarqaldi. Shu bilan birga metropolitendagi yer…
MONOPOLIYAGA QARSHI KURASHISH QO’MITASI PAXTA YOG’I VA CHIGIT NARXINI SHAKLLANISHI USTIDAN NAZORATINI KUCHAYTIRYAPTI
Avval xabar berganimizdek, paxta yogʻi narxining oshishiga asosiy sabab bu yogʻ ishlab chiqaruvchi davlatlardagi kungaboqar yogʻi narxining koʻtarilishidir. Lekin, olib borilgan oʻrganishlar natijasida mahalliy ishlab chiqaruvchi xoʻjalik yurituvchi obyektlar tomonidan “Raqobat toʻgʻrisida”gi qonun buzilish alomatlari borligi aniqlandi. Xususan, Qoʻmitada tashkil etilgan ishchi guruhi tomonidan tovar bozorida oʻzaro raqobatchi boʻlgan paxta-toʻqimachilik klasterlari va kooperatsiyalari oʻrtasida kelishib…

АГЕНТСТВО ПО ЗАЩИТЕ ПРАВ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ ПРИ АМК БЕРЕТ НА КОНТРОЛЬ ВОПРОСЫ ОКАЗАНИЯ УСЛУГ МЕТРОПОЛИТЕНА
За последнее время, многие жители города Ташкента стали свидетелями многочисленных нарушений в деятельности подземного метро. Проблемы связанные с метрополитеном города Ташкента в социальных сетях фигурировали неоднократно. 18 марта сайты писали о столкновении поездов в тоннеле между станциями «Алмазар» (Чиланзарская ветка) и «Бекат-1» (Сергелийская ветка). 9 апреля в социальных сетях распространилось видео движения поезда метро с…
ВЫЯВЛЕННЫ НАРУШЕНИЯ ТРЕБОВАНИЙ ЗАКОНОВ «О ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПКАХ» И «О КОНКУРЕНЦИИ»
27 марта этого года на сайте «TROLL.UZ» была опубликована информация о том, что Бухарский медицинский институт в качестве заказчика приобрел книги «Анатомия человека» у ООО «Bitubi Grupp» в нарушение норм законодательства. Бухарское территориальное управление Антимонопольного комитета провело изучение указанной информации. Данное обращение было рассмотрено на основании документов, представленных заказчиком – Бухарским государственным медицинским институтом на…
АНТИМОНОПОЛЬНЫЙ КОМИТЕТ УСИЛИВАЕТ КОНТРОЛЬ НАД ЦЕНООБРАЗОВАНИЕМ ХЛОПКОВОГО МАСЛА И СЕМЯН ХЛОПЧАТНИКА
Как мы информировали ранее, одна из главных причин, влияющей на рост стоимости хлопкового масла — это рост стоимости на масло подсолнечное в основных странах-производителях. Однако, как показывает предварительное изучение, имеются признаки нарушения Закона «О Конкуренции» со стороны отечественных хозяйствующих субъектов, реализующих технические семена хлопчатника, которые воспользовавшись ситуацией необоснованно повысили стоимость на семена либо искусственно сдерживают…