Ички бозорда ёғ, тухум ва шакар нархлари ошиши сабаблари ўрганилди.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси томонидан ички бозордаги асосий турдаги истеъмол товарларининг чакана нархлари доимий равишда мониторинг қилиб борилмоқда. Ўрганиш натижаларига кўра сентябрь ойининг оҳирги ўн кунлигида ички бозорлардаги айрим турдаги истеъмол товарлари нархларининг кескин ошиши кузатилди. Хусусан, кунгабоқар ёғининг чакана нархи сентябрь ойининг бошига нисбатан 11 500 сўмдан 15 000 сўмга (ўсиш 30 фоиз), шакар маҳсулотининг нархи…
МЕТАН ҚУЙИШ ШАХОБЧАСИ 90 МИЛЛИОНДАН ОРТИҚ МАБЛАҒИНИ ҚАЙТАРИБ ОЛДИ
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Тошкент вилояти ҳудудий бошқармасига «Bunyod Metan Gaz» МЧЖ бир муаммони ҳал этишда кўмак беришимизни сўраб мурожаат этди. Гап шундаки «Ўзтрансгаз» АЖнинг ҳудудий филиали билан улар ўртасида деярли 91 миллион сўмга яқин суммалик тушунмовчилик ҳосил бўлган. Яъни, «Bunyod Metan Gaz» МЧЖ вакиллари «Ўзтрансгаз» АЖнинг ҳудудий филиали билан метан газини (СН4) етказиб бериш…
ХУЛОСА
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик субъектларининг ташқи савдо фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони лойиҳасини (ID-21504) Адлия вазирлигида 2019 йил 19 апрелда 3155-сон билан рўйхатга олинган Қонун ҳужжатларининг рақобатга таъсирини баҳолаш методикаси асосида кўриб чиқиб, мазкур Фармон лойиҳасининг рақобатга таъсирини баҳолаш бўйича хулосасини юборган.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини сертификатлаш ва синаш маркази фаолиятини ташкил этишни такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори лойиҳасини Адлия вазирлигида 2019 йил 19 апрелда 3155-сон билан рўйхатга олинган Қонун ҳужжатларининг рақобатга таъсирини баҳолаш методикаси асосида кўриб чиқиб, мазкур қарор лойиҳасининг рақобатга таъсирини баҳолаш…
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Электротехника маҳсулотларининг ихтисослаштирилган халқаро стандартлар асосида синов лабораторияси ва сертификатлаштириш марказини ташкил этиш тўғрисида”ги фармойиши лойиҳасини (ID-21881) рақобатга таъсирини кўриб чиқиб, тегишли тартибда қарор лойиҳасига ўз таклиф ва эътирозларини юборган.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан тайёрланган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасининг ягона электрон мультилистинг тизимини яратиш тўғрисида”ги қарори лойиҳасини (ID-18734) рақобатга таъсирини кўриб чиқиб, тегишли тартибда қарор лойиҳасига ўз таклиф ва эътирозларини юборган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Қозоғистон Республикаси Биринчи Президентининг амалий учрашуви бўлиб ўтди
[ad_1] 25.09.2020 Чоп этиш 25 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоевнинг амалий учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув Қозоғистон томонининг таклифига биноан Туркистон вилоятининг Ўзбекистон билан чегарадош ҳудудидаги Сариағаш шаҳрида ўтказилди. Икки мамлакат етакчилари Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шериклик муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиб, минтақавий ва халқаро…
“ИСТИҚОМАТДАГИ ЙЎҚ ЖОНЛАР”
Тошкент шаҳар Миробод туманида яшовчи Элбек Шариповнинг сўзларига кўра, 2018 йилда совуқ сув ҳисоблагичи бузилганлиги сабабли, совуқ сув учун киши бошига тўлаб келган. Яъни, коммунал хизмат ходими унга келади, истеъмолчи неча пул тўлаши кераклигини сўрайди ва қанча дейилса шунча тўлаган. Бошқа масалага эътибор қаратмаган. Лекин, ўтган йилнинг охирида, истеъмолчи икки киши учун эмас балки тўрт…
Туман ва шаҳарлардаги тадбиркорлик муҳити танқидий таҳлил қилинди
[ad_1] 24.09.2020 Чоп этиш Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 сентябрь куни ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик – иқтисодиётнинг ўсиш нуқталаридан бири, аҳоли бандлигини таъминлашнинг катта манбаи. Шу боис мамлакатимизда бу соҳани ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Президентнинг фармон ва қарорлари қабул қилиниб, барча зарур шароитлар…

МЕТАН-ЗАПРАВКА ВЕРНУЛА СВОИ 90 С ЛИШНИМ МЛН СУМОВ ЗА ГАЗ
В Ташкентское областное управление Антимонопольного комитета обратились представители ООО «Bunyod Metan Gaz». Дело в том, что между предприятием и региональным филиалом АО «Узтрансгаз» образовалось недопонимание в размере почти 91 млн сумов… Руководители газ-заправки в лице ООО «Bunyod Metan Gaz» заключили договор с поставщиком метана (СН4) региональным филиалом АО «Узтрансгаз» на поставку продукции на 2018-2019гг. В…
В рамках методики оценки воздействия законодательных актов на конкуренцию, Антимонопольный комитет изучил проект Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по поддержке внешнеэкономической деятельности субъектов предпринимательства» (ID-21504)  и дал свое заключение.
Заключение Антимонопольного комитета по проекту Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании организации Центра сертификации и испытаний сельскохозяйственной техники и технологий при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан». (ID-20950)
В рамках методики оценки воздействия актов законодательства на конкуренцию Антимонопольный комитет изучил проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О создании испытательной лаборатории и центра сертификации специализированной электротехнической продукции на основе международных стандартов» (ID-21881) и направил свои предложения и возражения.
Агентство по управлению государственными активами раз-работало проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О создании единой электронной мультилистинговой системы Республики Узбекистан» (ID-18734). Антимонопольный комитет, в рамках методики оценки актов законодательства на конкуренцию дал свое заключение по данному проекту ПКМ
Состоялась рабочая встреча Президента Республики Узбекистан и Первого Президента Республики Казахстан
[ad_1] 25.09.2020 Печать 25 сентября состоялась рабочая встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Нурсултана Назарбаева. По предложению казахстанской стороны встреча прошла в приграничном городе Сарыагаш Туркестанской области. Лидеры двух стран обсудили современное состояние и перспективы узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства, обменялись мнениями по актуальным региональным и международным вопросам. Особое…
«МЁРТВЫЕ ДУШИ»
Обратился к нам потребитель — Эльбек Шарипов, житель Мирабадского района Ташкента. С 2018го года, из-за поломки прибора учёта холодной воды, оплату производил по тарифу по количеству проживающих в квартире людей. Говорит потребитель, что при оплате на месте, просто спрашивал, сколько должен? Сколько говорили, столько и платил. Но в конце прошлого года, выяснил, что платил за…
В критическом духе рассмотрена предпринимательская среда в районах и городах
[ad_1] 24.09.2020 Печать Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 сентября состоялось видеоселекторное совещание по дополнительным мерам развития предпринимательства в регионах. Малый бизнес и частное предпринимательство — одна из точек роста экономики, важный источник обеспечения занятости населения. Поэтому развитию этой сферы в нашей стране уделяется особое внимание. Указами и постановлениями главы государства созданы все необходимые условия.…
ОПАСНО ДЛЯ ЖИЗНИ!
Пару дней назад, в одном из телеграм-каналов наткнулись на обращение жителей Наманганской области. Как сообщалось в посте, в махалле «Кахрамон» на улице «Элатан» высоковольтные линии электропередач беспорядочно висят. К каким последствиям это может привести, понятно и без лишних пояснений. Решением данного вопроса занялось Наманганское территориальное управление Антимонопольного комитета. Если быть точнее, отдел защиты прав потребителей…