“RAQOBAT TO’G’RISIDA”GI QONUNNING IJROSI MUHOKAMA QILINDI
2020 yil 30 oktyabr` kuni Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo’mitasining Monopoliyaga qarshi kurashish qo’mitasida videokonferentsaloqa tarzidagi sayyor majlisi bo’lib o’tdi. Unda “Raqobat to’g’risida”gi Qonunning “O’zkimyosanoat”, “O’zbekneftegaz” aktsiyadorlik jamiyatlari va “O’zyog’moysanoat”, “O’zcharmsanoat” uyushmalari tomonidan ijro etilishi holati muhokama qilindi. Majlisda Senat a’zolari, Vazirlar Mahkamasi vakili, tegishli vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda ommaviy…
“O’ZKIMYOSANOAT” AJ TOMONIDAN “RAQOBAT TO’G’RISIDA”GI QONUNNING IJROSI MUHOKAMA QILINDI
Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo’mitasining Monopoliyaga qarshi kurashish qo’mitasida o’tkazilgan majlisida ta’kidlanganidek, “Raqobat to’g’risida”gi Qonunning ushbu aktsiyadorlik jamiyati tizimidagi ijrosi holati o’rganilganda mamlakat kimyo sanoati korxonalarining aksariyatida davlat ulushining yuqoriligi, zamonaviy energotejamkor texnologiyalarning joriy qilinmaganligi kabi sabablar oqibatida sohada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar va ko’rsatilayotgan xizmatlar narxlari ichki hamda tashqi bozorda ham…

ОБСУЖДЕНО ИСПОЛНЕНИЕ ЗАКОНА «О КОНКУРЕНЦИИ»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию масложировой отрасли и внедрению рыночных механизмов управления отраслью» от 16 января 2019 года на базе АО «Узпахтаёг» создана Ассоциация предприятий масложировой промышленности Республики Узбекистан. Если в 2018 году данная организация импортировала 191,4 тысячи тонн подсолнечника и 135 тысяч тонн подсолнечного масла, то…
ОБСУЖДЕНО ИСПОЛНЕНИЕ ЗАКОНА «О КОНКУРЕНЦИИ» СО СТОРОНЫ АО «УЗКИМЁСАНОАТ»
На заседании Комитета Сената по вопросам бюджета и экономическим реформам в Антимонопольном комитете отмечалось, что при изучении исполнения Закона «О конкуренции» в системе данного АО установлено, что из-за высокой доли государства в большинстве предприятий химической промышленности страны и отсутствия   современных энергосберегающих технологий в производстве  цены на производимые товары и оказываемые услуги в данной сфере не…
30 октября 2020 года в Антимонопольном комитете в формате видеоконференции состоялось заседание Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ. На заседании обсуждено состояние исполнения Закона “О конкуренции” акционерными обществами “Узкимесаноат”, “Узбекнефтегаз”, ассоциациями “Узёгмойсаноат” и “Узчармсаноат”. АО «Узбекнефтгаз» Отмечалось, что АО «Узбекнефтгаз» включено в государственный реестр естественных монополий по оказанию услуг транспортировки нефти, нефтепродуктов и…