Ma’lumotlarga ko’ra, Toshkent aeroportida kuniga o’rtacha 65 reys uchun xizmatni amalga oshirayotgan bo’lsa, hududiy aeroportlarda esa kuniga o’rtacha 2-2,5 reysga xizmat ko’rsatilmoqda. Aeroportlarning zamonaviy ixtisoslashgan uskunalar bilan yetarli darajada jihozlanmaganligi va texnik xizmat ko’rsatish darajasining pastligi parvozlar sonining kamayishiga olib kelmoqda. Bu esa, o’z navbatida, aeroportlarda kuzatilayotgan kam parvozlar oqibatidagi narxlarning ko’tarilishiga olib keladi. Yana…
“O’zbekiston temir yo’llari” AJ faoliyati muhokamasi…
Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari va Monopoliyaga qarshi kurashish qo’mitalarining qo’shma yig’ilishida “Raqobat to’g’risida”gi Qonunning «O’zbekiston temir yo’llari», «Uzbekistan Airways», «Uzbekistan Airports», «O’zmetkombinat» aktsiyadorlik jamiyatlarida ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar hususida so’z bordi. Yig’ilishda mazkur yo’nalishda AJlari tomonidan bir qancha kamchiliklarga yo’l qo’yilgani aniqlandi. Hususan, O’zbekiston Respublikasining “Temir yo’ transporti to’g’risida”gi Qonunining…

Обсуждая деятельность АО «Uzbekistan Airports», «Uzbekistan Airways»
Согласно данным, Ташкентский аэропорт обслуживает в среднем 65 рейсов в день, региональные аэропорты — в среднем 2-2,5 рейса в день. Недостаточное оснащение аэропортов современным специализированным оборудованием и низкий уровень технического обслуживания приводят к уменьшению количества рейсов, что, в свою очередь, приводит к повышению тарифов в аэропортах с меньшим количеством рейсов. Еще один факт – это…
Обсуждая деятельность АО «Узбекистон темир йуллари»…
Совместное заседание Комитета по бюджету и экономическим реформам Сената Олий Мажлиса и Антимонопольного комитета по вопросам реализации Закона «О конкуренции» со стороны акционерных обществ «Узбекистон темир йуллари», «Uzbekistan Airways», «Uzbekistan Airports», «Узметкомбинат» состоявшееся сегодня, определило ряд важных направлений в работе данных монополистов. Изучения, которые проводили Комитет Сената и Антимонопольный комитет выявили достаточно проблем, о которых…