Чет эл нашрларга обуна бўйича монопол ва эксклюзив ҳуқуқ бериш лойиҳаси.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси IT-технологиялар, телекоммуникациялар ва инновацион фаолиятни ривожлантириш масалалари департаментининг 2020 йил 20 октябрдаги 08/1-1442-сонли топшириғига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Почта алоқаси хизматларини кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” (ID-23476 (V-1)ги қарори лойиҳасини Адлия вазирлигида 2019 йил 19 апрелда 3155-сон билан рўйхатга олинган Қонун ҳужжатларининг рақобатга таъсирини баҳолаш методикаси…
Тадбиркорни мажбурий аъзо қилиш, индивидуал имтиёзлар бериш, товарни импорт қилишда янги талаблар ўрнатиш…
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан тайёрланган ва Қўмитага юборилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Паррандачилик соҳасини рағбатлантириш, озуқа базасини мустаҳқамлаш ва паррандачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (ID- 23622) қарори лойиҳасини Адлия вазирлигида 2019 йил 19 апрелда 3155-сон билан рўйхатга олинган Қонун ҳужжатларининг рақобатга таъсирини баҳолаш методикаси асосида…
Мактабларга ускуна, техника ва мебеллар етказиб бериш ва ўрнатишда давлат корхонаси монополиясини маҳкамлаш таклифи рад этилди.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Ҳалқ таълими вазирлиги томонидан тайёрланган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “2021-2025 йилларда умумтаълим мактабларини мебель, ўқув-лаборатория асбоб-ускуналари, спорт анжомлари ва ўқитишнинг техник воситалари билан жиҳозлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори (ID-23308 (V-1) лойиҳасини кўриб чиқиб ўз таклиф ва эътирозларини юборган.
Яна индивидуал имтиёз ва преференциялар. Эндиликда “ЕТАКЧИ” деб номланган лойиҳа ташкилотларига.
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги томонидан тайёрланган ва Қўмитага (project.gov.uz орқали) юборилган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Лойиҳа-қидирув ишларини амалга ошириш сифатини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини (ID-23399 (V-1) Адлия вазирлигида 2019 йил 19 апрелда 3155-сон билан рўйхатга олинган Қонун ҳужжатларининг рақобатга таъсирини баҳолаш методикаси асосида кўриб чиқиб, мазкур қарор лойиҳасининг рақобатга…
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорти билан шуғулланадиган яна битта давлат иштирокидаги корхона керакми?
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан тайёрланган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг озиқ-овқат саноатини ривожлантириш бош бошқармаси фаолиятини ташкил қилишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори (ID-22670 (V-1) лойиҳасини кўриб чиқиб ўз таклиф ва эътирозларини юборган.
Чорвачилик фермер хўжаликларидан қўшимча маблағ ундиришни жорий этилишига эътироз билдирилди
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан тайёрланган ва Қўмитага (project.gov.uz орқали) юборилган “Ўзбекистон Республикасида чорвачилик соҳаси ва унинг тармоқларини янада ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган Стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги (ID- 22662 (V-1) Фармони лойиҳасини кўриб тегишли тартибда лойиҳага ўз таклиф ва эътирозларини юборган.

Возжелали монополию и эксклюзив на подписку зарубежных изданий.
Антимонопольный комитет в установленном порядке рассмотрел проект Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы почтовых услуг» (ID-23476 (V-1), разработанный Департаментом IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности Кабинета Министров и направил свое заключение.
Принудительное членство, индивидуальные льготы, новые требования при импорте товара и многое другое…
Разработанный Государственным комитетом по ветеринарии и развитию животноводства Республики Узбекистан Проект Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по стимулированию птицеводства, укреплению кормовой базы и увеличению производства птицы» (ID-23622) рассмотрен Комитетом с точки зрения его влияния на конкуренцию. Предложения и возражения АМК разработчику уже направил.
Отказано в закреплении монополии на доставку и установку оборудования, техники и мебели в школах.
Министерство народного образования разработало проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по оснащению общеобразовательных школ мебелью, учебно-лабораторным оборудованием, спортивным инвентарем и учебными пособиями в 2021-2025 годах» (ID-23308(V-1). Рассмотрев проект документа Антимонопольный комитет направил разработчику свои предложения и возражения.
И вновь индивидуальные льготы и преференции. На этот раз «Ведущим» проектным организациям.
Министерство Строительства Республикик Узбекистан подготовило и направило через project.gov.uz Проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному повышению качества проектно-изыскательских работ» (ID-23399 (V-1) . В соответствии с методикой оценки воздействия актов законодательства на конкуренцию Антимонопольный комитет дол свое заключение.
Нужно ли создавать очередное предприятие с госучастием для экспорта сельхоз продукции?
Антимонопольный комитет рассмотрел проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Главного управления развития пищевой промышленности Министерства сельского хозяйства» (ID-22670 (V-1)), подготовленный Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан. АМК рассмотрел проект документа и направил свои предложения и возражения по проекту в установленном порядке.
Представлены замечания по взиманию дополнительных средств у животноводческих фермерских хозяйств
В Антимонопольный комитет через project.gov.uz был направлен проект Указа Президента Республики Узбекистана «Об утверждении Стратегии дальнейшего развития животноводческой отрасли и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2020-2030 годы» (ID-22662 В-1). Разработчик проекта документа Государственный комитетом по ветеринарии и развитию животноводства. АМК рассмотрел проект Указа и направил свои предложения и возражения по проекту в установленном порядке.