Республикада тақиқланган психотроп препаратларни тарғибот қилувчи сайт тўғрисидаги реклама конструкциялари бўйича кўриб чиқилган ишларнинг якуни
2019 йилнинг ноябр ойида Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида республикада тақиқланган психотроп препаратларни сотувчи  сайтни коди- QR   кўрсатилган юклаш акс эттирилган  реклама конструкциялари ўрнатилгани аниқланган. Ушбу ҳолатни ўрганиш ва тегишли муносабат билдириш мақсадида,  Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигида  махсус комиссия тузилди. Олиб борилган ўрганишлар  натижасида,  Тошкент шаҳрининг  Охангарон шоссеси…
Халқаро давра суҳбатлари! Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаси вакилларининг суҳбати ва Ўзбекистон учун имкониятлар
Жорий йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси раиси ҳамда Қўмита ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги раҳбарияти ҳалқаро ва хорижий ташкилотлар вакилларини қабул қилдилар. Монополияга қарши курашиш қўмитаси раиси Нажмиддинхўжа Шарипов ва Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги раҳбариятининг дастлабки учрашуви Халқаро истеъмолчилар ташкилоти (Consumers International) Президенти доктор Маримуту Надасон билан бўлиб…
«Катта ака» га ўхшашни жуда ҳоҳлаганда
2019 йилнинг ноябр ойида Монополияга қарши курашиш қўмитасига “Colgate-Palmolive Company” компанияси вакилидан мурожаат келиб тушган. Мурожаатда айтилишича, мазкур бозорда фаолият юритаётган “Dentafill Plyus” МЧЖ унга тегишли бўлган “COLGATE” товар белгисига жуда ўхшаш бўлган “GALAXY”  товар белгиси остида тиш ювадиган чўтка ишлаб чиқариб сотаётгани ва бу билан  Ўзбекистон Республикаси “Рақобат тўғрисида”ги Қонунининг 13-моддаси бузилгани баён қилинган.…
Тадбиркорлик субъектининг энергия ресурслари учун олдиндан амалга оширилган маблағлари қайтарилди
Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси тадбиркорлик субъектлари томонидан табиий монополия субъектларининг хизмат ва тарифлар юзасидан қилган мурожаатларини доимий равишда ўрганиб бормоқда. Хусусан, “Комтехторг“ хусусий корхонасининг табиий газ учун амалга оширилган тўловлари ҳамда сарфланган ҳажмлари бўйича 2016 йилдан 2019 йил 16 октябрига қадар бўлган муддат учун олдиндан тўловлари қайта ҳисоб-китоб қилиниши юзасидан “Ҳудудгазтаъминот“ АЖга бир…

Международный круглый стол! О чем говорили представители защиты прав потребителей из разных стран и какие решения станут выгодными для потребителей Узбекистана.
Председатель Антимонопольного комитета Республики Узбекистан, а также руководство Агентства по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете 15 января т.г. приняли представителей международных и иностранных организаций. Первая встреча председателя Антимонопольного комитета Нажмиддинхожа Шарипова и руководства Агентства по защите прав потребителей состоялась с Президентом Consumers International Доктором Маримуту Надасоном. Consumer International является международной членской организацией для групп…
Итоги рассмотрения дела по факту рекламных конструкций, пропагандирующих сайт продажи запрещенных в стране психотропных препаратов
В ноябре 2019 года, в Ташкенте и Самарканде были выявлены факты установленных рекламных конструкций, на которых был обозначен QR-код с ссылкой на сайт продажи, запрещенных в Республике, психотропных веществ. В целях выяснения обстоятельств дела и реагирования на ситуацию в Агентстве по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете была создана специальная комиссия. В ходе работы выяснилось,…
Когда очень хочется быть похожим на «старшего брата»
В ноябре 2019 года в Комитет поступило обращение представителя компании «Colgate-Palmolive Company» касательно признания ООО “Dentafill Plyus” нарушившим статью                       13 Закона Республики Узбекистан “О конкуренции”, которое в ходе производства и реализации зубных щеток с товарным знаком «GALAXY» имитировало внешный вид комбинированного товарного знака «COLGATE». Данное обращение было принято к рассмотрению и рассмотрено в установленном порядке…
Предпринимателю возвращена сумма предоплаты
Продолжается работа по рассмотрению обращений поступающих от физических и юридических лиц, а также от субъектов предпринимательства. Так, Антимонопольным комитетом рассмотрено обращение частного предприятия “Комтехторг”. Как говорится в обращении, предприятие в течение  продолжительного времени не может получить  свои  денежные  средства, внесенные в виде  предоплаты за поставку природного газа в период с 2016 г. по октябрь месяц…