Бухорода табиий газ учун ноқонуний ҳисобланган 407 млн. сўм истеъмолчиларга қайтарилди
Монополияга қарши курашиш қўмитасининг Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2018 йилнинг апрел ойидан 2019 йилнинг апрел ойигача бўлган давр мобайнида улгуржи истеъмолчиларга (бюджет ташкилотлари ва хўжалик юритувчи субъектлар) табиий газ ва электр энергиясини етказиб бериш ҳолати  ўрганилди. Ўрганиш жараёнида, истеъмолчиларга етказиб берилган табиий газ учун қўлланилган нарх ва тарифлар ҳам текширилди. Натижада,  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар…
Ишончли ҳамкор – муваффақият гарови!
Монополияга қарши курашиш қўмитасига “Би Текс” МЧЖдан (Молдова) унга тегишли бўлган “BITEX” товар белгиси  фуқаро Унгер Марат Аронович томонидан ноқонуний тарзда рўйхатдан ўтказилгани ва ушбу ҳолат бўйича амалдаги қонунчиликка мувофиқ чора кўрилиши тўғрисидаги мурожаати келиб тушди. Мурожаатда айтилишича, “Би Текс” МЧЖ 1998 йилдан эътиборан  Молдова Республикасида фаолият кўрсатиб, асосан  таглиги ПВХдан ишланган,  текстил материалидан тайёрланган…
Иқтисодий концентрация бўйича битимларни тузишга олдиндан розилик бериш
2019 йил октябрь ойи мобайнида Монополияга қарши курашиш қўмитаси марказий аппарати ва унинг ҳудудий бошқармаларига хўжалик юритувчи субъектларни қўшиб олиш ва қўшиб юбориш ҳамда хўжалик юритувчи субъектларнинг устав фондидаги (капиталидаги) акцияларни (улушларни) олиш бўйича битимларга олдиндан розилик бериш бўйича жами 9 та мурожаатлар келиб тушди. Шундан, 7 таси хўжалик юритувчи субъектларнинг акциялари ва улушларини сотиб…

В Бухаре потребителям вернули свыше 407,5 миллионов сумов необоснованно начисленных за газ
Бухарским территориальным управлением Антимонопольного комитета в период с апреля 2018 по апрель 2019 гг. было изучено состояние поставок природного газа и электрической энергии оптовым потребителям (бюджетным организациям и хозяйствующим субъектам). В процессе изучения проверены применяемые цены и тарифы на отпускаемый природный газ. В результате, выявлены случаи нарушений требований  приложения №22 Правил пользования природным газом, утвержденного…
Доверяй партнеру, но проверяй!
В Антимонопольный комитет поступило обращение от ООО «Би Текс» (Молдова) с просьбой принять меры касательно незаконной регистрации товарного знака «BITEX» гражданином Молдовы Унгер Марат Ароновичем. Заявитель — ООО «Би Текс» свою деятельность, связанную с производством женской прогулочной обуви из текстильных материалов на подошве ПВХ осуществляет в Республике Молдова с 1998года. На территорию Республики Узбекистан свой…
Выдача предварительного согласия на сделки по экономической концентрации
В течение октября месяца 2019 года в Антимонопольный комитет и его территориальные управления поступило 9 обращений  о даче предварительного согласия по приобретению акций и долей хозяйствующих субъектов на слияние и присоединение хозяйствующих субъектов. Из них 7 – по приобретению акций и долей хозяйствующих субъектов, 2 – на слияние и присоединение хозяйствующих субъектов. Все обращения рассмотрены…