Президент намунавий йўл инфратузилмасини кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев Қоракўл туманида янги лойиҳа асосида таъмирланган автомобиль йўлини кўздан кечирди. Бухоро вилоятида 15 минг 400 километр автомобиль йўллари мавжуд. Шундан 486 километри халқаро аҳамиятга эга. Уларда кунига ўртача 45-50 мингта транспорт воситалари ҳаракатланади. Шу йил 29 январда ўтказилган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари бу соҳага алоҳида тўхталиб, йўлларни сифатли қуриш, кўчалар бўйида хизматларни…
Саноат ҳудуди ёнида “Янги Ўзбекистон” массиви қад кўтарди
Президент Шавкат Мирзиёев Қоракўл туманидаги “Янги Ўзбекистон” массивини бориб кўрди. Ҳудудда илгари бунчалик кенг кўламли қурилиш бўлмаган эди. Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 13 августдаги қарорига мувофиқ “Қоракўл” эркин иқтисодий зонаси ташкил этилганидан кейин саноат жадал суръатга кирди. Ундаги заводларда келгусида минглаб одамлар иш билан таъминланади. Қолаверса, юртимизнинг бошқа ҳудудларидан ҳам мутахассислар келиб ишлайди. Уларга қулайлик,…
Бухорода йирик мажмуалар қурилиши бошланди
Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифи улкан лойиҳаларга асос бўлиши яхши анъанага айланган. Бу гал ҳам шундай бўлди – Бухоро вилоятида йирик энергетика ва транспорт мажмуаларининг қурилиши бошланди. Мамлакатимизда сўнгги 5 йилда қайта ишлаш саноати ҳажми 1,4 баробарга кўпайиб, биргина ўтган йилда 553 триллион сўмни ташкил этди. Бухорода эса бу кўрсаткич 1,6 баробарга ошиб, 30 триллион сўмга…
Шавкат Мирзиёев бухоролик фаоллар билан суҳбатлашди
Давлатимиз раҳбари Қоракўл туманида жамоатчилик вакиллари билан суҳбатлашди. Бухоролик нуронийлар ижтимоий давлат тамойили асосида жойларда инсон манфаатлари таъминланаётганини айтишди. Замонавий мактаб ва институтлар ташкил этилиб, болалар таълим-тарбиясига имкониятлар кенгаймоқда. Аҳолининг саломатлиги доимий назоратда. Иқтисодий-ижтимоий дастурлар натижасида туманларга саноат кириб бораяпти, маҳаллалар обод бўлмоқда. Тадбиркорлик ва ўзини ўзи банд қилишга кенг йўл очилган. Сайхунобод тажрибаси асосида…
Саноат маҳсулотлари ва янги лойиҳалар тақдимот қилинди
Давлатимиз раҳбари Бухоро вилоятининг саноат кўргазмаси ва янги инвестиция лойиҳалари билан танишди. Саноат тармоқларида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар ҳамда режалаштирилган лойиҳалар ҳамоҳанг тақдимот қилинди. Кўргазмада иситиш тизимлари учун катта ва кичик қозонлар, оғир ва енгил саноат учун деталлар, турли ўлчам ва қувватдаги совутгичлар, электротехника ускуналари, мотоцикллар кўздан кечирилди. Шунингдек, давлат харидларини тартибга солиш механизми намойиш этилди.…
ТАДБИРКОРЛАРГА ТАБИИЙ ГАЗ БЎЙИЧА АСОССИЗ ҲИСОБЛАНГАН МАБЛАҒЛАР ҚАЙТА ҲИСОБ-КИТОБ ҚИЛИНИШИ ТАЪМИНЛАНДИ
Тадбиркорлик субъектларининг манфаатларини ҳимоя қилишда, Қўмита ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан тизимли ва самарали ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, жорий йил давомида икки тадбиркорлик субъектининг жами 15,0 млрд сўмлик манфаатларини ҳимоя қилиниши таъминланди. Маълумот учун: Тошкент вилоятидаги автомобилларга ёқилғи қуйиш шоҳобчаси фаолиятини кўрсатувчи МЧЖ Қўмитага 2024 йил апрель ойида мурожаат қилиб, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ Тошкент вилояти филиали…
“Қоракўл” эркин иқтисодий зонасида биринчи завод ишга тушди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Бухоро вилоятига ташрифи арафасида “Қоракўл” эркин иқтисодий зонасида “Enpipe” корхонаси ишга туширилди. Умумий қиймати 58 миллион доллар бўлган лойиҳа тўлиқ хорижий инвестиция ҳисобидан амалга оширилди. Хитой, Туркия, Нидерландия ва Испаниядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилиб, йилига 300 минг тонна металл қувурлар ишлаб чиқариш ташкил этилди. Тўғри чокли услубда тайёрланувчи бу қувурлар юқори босимга…
Баҳоуддин Нақшбанд зиёратгоҳи – тарихга ҳурмат ифодаси
Президент Шавкат Мирзиёев 31 май куни Бухоро вилоятига келди. Ташриф хайрли амалдан – Баҳоуддин Нақшбанд мақбараси зиёратидан бошланди. Қуръон оятлари тиловат қилиниб, халқимизга тинчлик-фаровонлик тилаб дуо ўқилди. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мажмуа янада обод қилиниб, тарихий аслият тикланмоқда. Зиёрат чоғида ушбу ишлар кўздан кечирилди. Аввало, Тоқи миёна дарвозасидан борувчи тарихий йўлак тикланди. Энди зиёратчилар Баҳоуддин…
Президент Бухоро вилоятига жўнаб кетди
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилоятига жўнаб кетди. Ташриф дастуридан иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалга оширилаётган лойиҳаларни кўздан кечириш ва йирик объектлар қурилишига старт бериш, маҳаллалар ҳаёти билан танишиш ўрин олган. Шунингдек, вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг келгуси вазифалари белгилаб берилиши режалаштирилган. Ташриф Баҳоуддин Нақшбанд мақбарасини зиёрат қилишдан бошланади.
Ўзбекистон Президенти ICESCO билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришни таклиф қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 май куни Хива шаҳрида бўлиб ўтадиган Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар туризм вазирлари йиғилишида иштирок этиш учун юртимизга келган Ислом дунёси таълим, фан ва маданият ташкилоти (ICESCO) бош директори Салим ал-Маликни қабул қилди. Илм-фан, маданият, таълим ва туризм соҳаларида ушбу нуфузли минтақавий тузилма билан конструктив мулоқот ва самарали ҳамкорликни ривожлантиришнинг…

Президент осмотрел типовую дорожную инфраструктуру
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел автомобильную дорогу, отремонтированную по новому проекту в Каракульском районе. В Бухарской области имеется 15 тысяч 400 километров автомобильных дорог, из которых 486 километров имеют международное значение. По ним ежедневно передвигается в среднем 45–50 тысяч транспортных средств. На видеоселекторном совещании, состоявшемся 29 января этого года, глава государства уделил особое внимание этой сфере,…
Рядом с промышленной зоной построен массив “Янги Узбекистон”
Президент Шавкат Мирзиёев посетил массив «Янги Узбекистон» в Каракульском районе. Прежде в этом районе не было столь масштабного строительства. После того, как в соответствии с постановлением главы государства от 13 августа 2021 года была создана свободная экономическая зона «Каракуль», промышленность начала быстро развиваться. На здешних заводах в будущем будут трудоустроены тысячи людей, в том числе…
В Бухаре началось строительство крупных комплексов
Поездки главы государства в регионы традиционно сопровождаются запуском крупных проектов. Так, сегодня в Бухарской области началось строительство крупных энергетических и транспортных комплексов. За последние пять лет объем перерабатывающей промышленности в нашей стране увеличился в 1,4 раза, и только в прошлом году он составил 553 триллиона сумов. В Бухаре этот показатель увеличился в 1,6 раза и…
Президент побеседовал с представителями старшего поколения
Президент провел встречу с представителями общественности в Каракульском районе. Представители старшего поколения отметили, что в соответствии с принципами социального государства в регионах обеспечиваются интересы людей. Создаются современные школы и институты, расширяются возможности для воспитания и образования детей. Постоянное внимание уделяется охране здоровья населения. Благодаря экономическим и социальным программам в районы приходит промышленность, махалли благоустраиваются. Открываются…
ЗАСЕДАНИЕ МЕЖГОСУДАРСТВЕННОГО СОВЕТА ПО АНТИМОНОПОЛЬНОЙ ПОЛИТИКЕ
30-31 мая в столице Таджикистана, городе Душанбе, прошло 42-е заседание Штаба по совместному расследованию нарушений антимонопольного законодательства и 56-е заседание Межгосударственного совета по антимонопольной политике государств-участников Содружества Независимых Государств. Параллельно с этими важными мероприятиями прошло и 25-е заседание Координационного совета по рекламе, которое также проводится под эгидой Межгосударственного совета. В заседании приняли участие представители Комитета…
Представлены промышленные товары и новые проекты
Глава государства ознакомился с промышленной выставкой и новыми инвестиционными проектами Бухарской области. Производимая в различных отраслях промышленности продукция представлена в увязке с запланированными проектами. Продемонстрированы большие и малые котлы для отопительных систем, детали для тяжелой и легкой промышленности, холодильники различных размеров и мощностей, электротехническое оборудование, мотоциклы. Также показана система регулирования государственных закупок. За последние семь…
ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯМ КОМПЕНСИРОВАНЫ НЕОБОСНОВАННО НАЧИСЛЕННЫЕ СРЕДСТВА ЗА ПОТРЕБЛЕНИЕ ПРИРОДНОГО ГАЗА
В целях защиты интересов субъектов предпринимательства, Комитет по конкуренции и его территориальные управления системно и эффективно осуществляют свою деятельность. В частности, в течение текущего года была обеспечена защита интересов двух предпринимательских субъектов на сумму в 15,0 млрд сум. В апреле 2024 года общество с ограниченной ответственностью, занимающееся деятельностью автомобильной заправочной станции в Ташкентской области, обратилось…
В свободной экономической зоне “Каракуль” запущен первый завод
В преддверии визита Президента Шавката Мирзиёева в Бухарскую область в свободной экономической зоне «Каракуль» было введено в строй предприятие «Enpipe». Проект общей стоимостью 58 миллионов долларов реализован полностью за счет иностранных инвестиций. Привезено и установлено современное оборудование из Китая, Турции, Нидерландов и Испании, что позволило наладить производство мощностью 300 тысяч тонн металлических труб в год.…
Мавзолей Бахоуддин Накшбанда — воплощение уважения к истории
Президент Шавкат Мирзиёев 31 мая прибыл в Бухарскую область. Поездка началась с благого дела — посещения мавзолея Бахоуддина Накшбанда. Были прочитаны аяты Корана и произнесены молитвы за мир и процветание нашего народа. По инициативе главы государства комплекс был ещё больше благоустроен, восстановлен его исторический облик. В ходе посещения Президент осмотрел проделанную работу. Прежде всего, был…
Президент отбыл в Бухарскую область область
Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в Бухарскую область. Программой поездки предусмотрены ознакомление с реализуемыми проектами в различных отраслях экономики и церемония старта строительства крупных объектов, а также посещение махаллей. Запланировано определение дальнейших задач социально-экономического развития региона. Поездка начнется с посещения мавзолея Бахоуддина Накшбанда.